Előszó
Mezőtúron születtem. A város legszélén volt a házunk, a tanyavilág közvetlen közelében. A nagyszüleim neveltek mindenféle szárnyas és lábasjószágot, mindig is közel állt hozzám ez a téma. A közösségi médiában tettem ki egy felhívást azzal kapcsolatban, hogy szeretnék készíteni egy riportot, aminek a témája a tanyasi élet és az ezzel járó kötelezettségek. Ökrös Sándor az elsők között jelzett, hogy ők szívesen benne vannak ebben.
Sanyit nagyon régóta ismerem, kollégák voltunk egy teherautó javító műhelyben. Bár az élet mindkettőnket más irányba terelt a jó kapcsolat megmaradt.
Sanyi mezőgazdasági iskolában tanult, erős alapokkal rendelkezik a tanyasi élethez. Ő is mint a vidéki emberek általában, sok mindenhez ért, sok mindent kipróbált, több helyen is dolgozott, végül az Országos mentőszolgálatnál találta meg a hivatását, 2003-tól mentősként dolgozik. Felesége Kata, ápolónő és asszisztens a városi kórházban. Három gyermekük van: Kata Réka 17 éves cukrásznak tanul, Sándor Péter 15 éves gimnazista a birtok örököse, és Mira 5 éves aki most óvodás.
- Sanyi mit lehet tudni a tanyáról, kié volt előttetek?
- A dédszülők már az 1800-as években a közelben éltek. Nagypapám és nagymamám 1952-ben a Kulák üldöztetés miatt el kellett, hogy hagyják a helyet. Beköltöztek a városba ahol nagyon nem találták a helyüket. Négy év múlva, 1960-ban tudták megvásárolni ezt a tanyát. Papám a TSZ-ben dolgozott, mamám háztartásbeli volt, négy gyermeket neveltek fel.
A várostól nem messze található a birtok, érdekesség, hogy régészek kutatásai alapján, a felszíni leletek korai újkőkori és Árpád-kori településre utalnak.
Közel van a városhoz. még is elég távol ahhoz, hogy az ember megtalálja nyugalmat. Az állatok gondozása számomra kikapcsolódás, megnyugtató érzéssel tölt el.
- Milyen volt a kapcsolatod-kapcsolatotok velük, hogyan „ragadt” rád a gazdálkodás?
- Nagyon jó kapcsolatunk volt, gyerekkoromban minden hétvégémet és az egész nyarat itt töltöttem. Mindig is nagyon szerettem az állatokat, szerettem foglalkozni velük, gondoskodni róluk. Sokfajta jószág volt, szarvasmarha, sertés, birka, baromfi, mindegyik másfajta törődést igényelt, viszont a rendszeresség hozzá tartozott a mindennapokhoz.
Az állatokon kívül voltak veteményesek is. Mamám tojást és tejet is árult a helyi piacon. Egy ilyen miliőben felnőve, nagyszüleim példáját követni nem is volt kérdéses, életem szerves része a tanya és az itt élő állatok.
- Többfajta jószággal foglalkoztok. Mivel jár a gondozásuk, élelmezésük, mi a sorsuk, milyen célból tartjátok őket?
- Reggel és késő délután kell ellátni az állatokat normál esetben. Etetni itatni kell őket, kitakarítani az ólakat, ellenőrizni, hogy nincs-e valami gond velük, átnézni a villanypásztorokat és a biztonsági berendezéseket. Rendet tartani a tanyán füvet nyírni veteményezni stb. Ezt a mentős munkám beosztása miatt nem mindig könnyű megoldani, de nagyon fontos a rendszeresség, hiszen ők tőlem függnek. A szolgálat leadása után a tanya körüli munkák az elsők, csak utána lehet pihenni.
- A szálas takarmány nagy részét magunk állítjuk elő (szénát szalmát), van hereföld is a birtokon. A szemes takarmányokat, árpa, tönkölybúza, kukorica, megvásárolom. A bárányokat és a marhákat általában külföldre viszik, a baromfikat és a sertéseket magunknak és ismerőseinknek neveljük. Vannak anyakocáink is, pont a napokban fialt meg mindkettő. Fontosak még a rendszeres állatorvosi kezelések, illetve az olyan munkálatok megszervezése amit én-mi nem tudunk megcsinálni, mint például a birkanyírás erre szakembereket szoktunk hívni.
- Miképpen lehet összeegyeztetni a „civil” munkátokat a gyereknevelést és a gazdaságot? Milyen áldozatokkal jár ez az életmód?
- Nem egyszerű, néha van egy kis konfliktus de hamar túllendülünk rajta. A tanyával járó munkák nagy része az enyém, amikor dolgozok akkor az általános etetés itatás van porondon, de ha nem vagyok szolgálatban akkor a nagyobb munkák sem váratnak magukra. De nagyon sokszor mint most is ahogy láthattad az egész család itt van és dolgozunk. A nyaralásokat igyekszünk megoldani van amikor sikerül egy hetet, de van amikor csak pár napot. Járunk moziba, falunapokra, koncertekre. Távollétünkben ismerősök segítenek ellátni az állatokat.
- Kata! Elképesztő szenvedéllyel beszéltél a nekem méhekről. Honnan jött az ötlet, hogy ezzel foglakoz? A nagyobbik lányod is kiveszi a részét a méhészkedésből. Anyáról lányára öröklődött a szenvedély?
- Ez számomra egy hobbi, elképesztően tetszik a kis életük, a szervezettségük az egész amit, és ahogyan csinálnak. Két éve foglalkozom velük, magunknak termeljük a mézet, de adunk a családnak és pár ismerősünknek is. Igen, érdekli a lányomat is nagyon, és szívesen segít ha a tanulás mellett az ideje megengedi, mint most is. De minden gyermekünk segít főleg a pergetéskor :).
- Ottlétemkor azt láttam, hogy a nagy fiatok is szervesen kiveszi a részét a gazdálkodásban, a tanya körüli munkálatokban. Ez kezdetek óta így van, ő miképp látja a jövőjét ezen a helyen?
- Igen szívesen segít a munkákban, legyen az takarítás, fűnyírás etetés, terményaratás, állatszállítás, egyéb a tanyával kapcsolatos teendők. Mindig számíthatunk rá. A későbbiekben ha ő is úgy akarja övé lesz ez az egész.
- A családon kívül kik jártak már a tanyán?
- Sok barátunk ismerősünk, volt már itt kint. Amikor esedékes jön az állatorvos, illetve olyan szakemberek akiknek a munkáját mi nem tudjuk megcsinálni, pl birkanyírók. De rendszeresek a családi baráti disznóvágások, sőt osztálykirándulások is. Én nem tagadjuk bulikat is szoktunk rendezni :).
- Sok mindent felújítottatok már a birtokon. Milyen közeli és távoli terveitek vannak a gazdasággal, az épületekkel kapcsolatban?
- Egy nagyon komoly fejlesztés volt az egész tanyát behálózó kamerarendszer, akár a telefonomon is szemmel tudom tartani a dolgokat. Ez nagy biztonságérzetet is ad. Elég sok mindent megcsináltunk már ami kívülről nem látszik, például egy modern fürdőszobát. A későbbiekben szeretnénk az összes épületet felújítani, illetve a gépparkunkat fejleszteni.
Végszó
- Van valami üzenni valótok a mai fiataloknak?
- Szorgalommal és kitartással, vidéken is elérhetitek a kitűzött céljaitokat!
Köszönöm szépen, hogy kicsit betekintést engedtetek a életekbe!
Bár csak egy nagyon rövid idő állt a rendelkezésemre, bízom benne, hogy az üzenet átment.
Köszönöm szépen a lehetőséget!
©️ Major Krisztián 2024
Minden jog fenntartva! A honlapon szereplő összes kép, grafika, szöveg, hang, videó és animációs adatállomány a szerzői jogi törvény, valamint a szabályozó törvények hatálya alá tartoznak! Tilos ezek másolása, módosítása vagy felhasználása más elektronikus vagy nyomtatott formában Major Krisztián kifejezett hozzájárulása nélkül!
A feltüntetett márkanevek és típusjelzések a bejegyzett tulajdonosaiké, az oldalon kizárólag a könnyebb azonosíthatóság céljából kerültek feltüntetésre!
©️ Major Krisztián