Gábor Krisztián

Az elszigetelt tanyavilágból, családapa, séf, énekes, dalszöveg író, művész, sportoló, vállalkozó.

Előszó

Krisztián hihetetlen akaraterővel, a végletekig maximalista hozzáállással alakítja életét.
2002-ben, pontosan 20 éve találkoztunk először egy közös ismerősünk által. Ő akkor már a The Moon zenekar énekese volt én pedig a Downfall zenekar dobosa. Több közös koncertünk is volt, illetve egy darabig volt közös próbatermünk is. Az igazi barátságunk akkor kezdődött amikor a vállalkozásomban közel egy évig együtt dolgoztunk. Nagyon hamar kiderült, hogy az életutunk nagyon hasonló, illetve egyforma az érdeklődési körünk.

Krisztián egy elszeparált vidéki tanyasi közösségből küzdötte fel magát oda ahol jelenleg most van. Sok buktató volt az életében de kitartó munkával, alázatos hozzáállással sokaknak példamutató eredményeket ért el.

Régóta fotózom már őt de csak mostanára jutottunk el odáig, hogy egy hónapokon át ívelő fotóesszé és egy ehhez szorosan kapcsolódó riporttal bemutassam a történetét.
Bízom benne, hogy ezzel a közös munkánkkal sikerül kicsit betekintést nyerni a Mi kis elszigetelt vidéki küzdelmünkbe, abba, hogy megfelelő hozzáállással, kitartással nagy sikereket-eredményeket lehet elérni.

Akár beismerjük, akár nem, mindannyian hajlamosak vagyunk első látásra ítélkezni. Külső megjelenés ruházat, esetleg tájszólás alapján ledegradálni a másikat. Egyfolytában kritizálunk mindent, és mindenkit. Nem látunk tisztán, hiszen csak azt vagyunk hajlandóak látni amit saját értékrendszerünk szerint helyesnek tartunk. A kritizálás és a bíráskodás alapvető része az életünknek. Nem is tudjuk, hogy az akiről ítélkezünk, véleményt formálunk, kicsoda honnan jött, hová tart mit csinál. Lehet, hogy egy tudós aki súlyos betegségekre keresi a gyógymódot, vagy egy napi megélhetéssel küzdő problémákra utat kereső családfenntartó szülő, vagy épp egy álmait kergető nehéz körülmények közül kitörni vágyó ember.

Többek között ezért is legyen e történet példa és ösztönző mindenki számára akit valaha is lenéztek, bíráltak, degradáltak vagy csak egy kicsit is kételkedik önmagában!

  • A hely sajátossága miatt elég elszigetelt környezetben cseperedtél.  Milyen volt a monori tanyavilág miliőjében élni, felnőni?

  • Manapság már nem tűnik annyira elszigeteltnek, mint 30 évvel ezelőtt. Régebben igen, főleg télen. Olyankor mindenki begubózott. Magára húzott még egy réteget az elszigeteltség nagykabátjából, várva a tavaszt, az áldott napsugarakat, a föld illatát. Azóta ez jócskán megváltozott.
    A régi szomszédok olyanok lettek számomra, mintha a családom tagjai lennének. Amolyan Csendsziget lett a ”tanya”, a feltöltődés, a pihenés, olykor a jó értelembe vett magány otthona. Egyébként a nyarak gyermekkoromban és mostanság is csodásak errefelé. Itt igazi indiánfilmben élhettük a vakációt, barangolva Gulya-réten, fürödni a Zsilipnél, meglesni a gazdag állatvilágot, megdézsmálni a rég nem őrzött kerteket, aztán kora este inni a frissen fejt tehéntejet Irénke néniéknél.
    Most a fiaimmal járom be ugyanazt a kitaposott utat, amit százezerszer már megtettem, és egyenlőre nagyon tetszik a srácoknak.
  • Első szakmádnak egy külső szemlélőnek talán furcsa dolgot választottál. Miért lettél vasútgépész? Voltak távlati céljaid ezzel kapcsolatban?

  • Konkrétan nem. Túl gyorsan szálltak el az általános iskolai évek és nyakamon volt a pályaválasztás. Polgári szakmát kellett választanom. Nem lehettem híres nindzsa, űrhajós vagy motorversenyző, ahogy azt korábban gondoltam. Mindig is érdekeltek a gépek, a szerelés, imádtam a gépzsíros műhelyek illatát. Hirtelen felindulásból autószerelőnek jelentkeztem, de akkoriban a hatalmas túljelentkezésnek csak az elutasított jelentkezési lapjaim érkeztek vissza hozzám. Nem a szintet nem tudtam megugrani, hanem másnak kellett odaadni a széket. Az akkor még bőven élő „Ki melyik Elvtársnak a fia” rendszernek köszönhetően lett belőlem vasútgépész. Persze nem bántam meg, mert nagyon jó kis közösség volt az osztályunk.
  • Több zenekarban is énekeltél. Honnan van a zene szeretete, mi inspirált arra, hogy énekes legyél?

  • Az éneklés korábbi dolog. A családban mindig nagy hagyomány volt a nótázgatás, különféle alkalmakkor. Betéve tudtam keresztapám katonanótáit, melyeket Ő egy Hohner harmónikán kísért. Valahogy szerettem az énekórákat, énekkaros voltam, de nem gondoltam volna, hogy ebből egyenesen következni fog egy elég hosszú énekesi próbálkozás. De az lett.
    Miután leszereltem a katonaságtól, egy régi kedves barátom már kiosztotta szerepeket, mondván én úgy is írogatok, tehát én leszek az énekes. Aztán ez a dolog elindult. Rengeteget koncerteztünk az ország minden részén. Nagyszerű zenészekkel, nagyszerű zenekarokban énekelhettem, énekelhetek a mai napig.
  • A dalszövegeid mondanivalóját milyen témák inspirálják?

  • Általános iskolás koromban, Bernula Péter tanár úrnak köszönhetően véglegesen beleszerettem az irodalomba. Akkor még csak, mint olvasó faltam a magyar költők műveit, de inkább a könnyebb írásokat. Később József Attila reménytelenségén át, Ady Endre Isten keresése, magánya kezdte kicsíráztatni a bennem nyugvó önjelölt költőt. Ez odáig vezetett, hogy a fiókban 5-6 kötetnyi vers lapul. Elsősorban a versekben, mind a dalszövegeimben valami nagyon univerzális, kézzel meg nem foghatót próbáltam rímekbe fogni. Gondolok itt hatalmas szerelmekre, csalódásokra, boldogságra, melyet nem lehet megragadni akkor, amikor azt mondjuk: „Na most boldog vagyok”. De lehet szépen írni az elmúlásról is.
  • Versenyszerűen sportolsz, a Honvéd igazolt sportolója vagy. Mesélnél erről?

  • Igen, lényegében kisebb nagyobb megszakításokkal átsportoltam az életem, hol versenyszerűen, hol csak „műkedvelőként”. Elég sokáig karatéztam. Szerettem a hagyománytisztelő edzéseket, nagyon jó edzőim, mestereim voltak. Aztán valahogy elmúlt ez a csodás miliő, kicsit felhígult ez a dolog számomra. Később jött az örök szerelem, a motocross. A monori pályától nem messze nőttem fel és csodálattal bámultam az ugrató, repülő motorokat és a pilóták voltak az én nagy hőseim. Példaképek. Ma már a barátaim, ismerőseim. Régi bajnokok, versenyzők, akiket a fekete-fehér tévén bámultam egykor. Gyurászik László, Balogi Zoltán, Németh Kornél és még sok-sok versenyző. Nevek, legendák, akikre jó volt felnézni.
    A motocross nehéz sport, így a futást választottam kiegészítő sportnak, melybe aztán szintén beleszerettem. Ebből is versenyzés lett. Elsősorban magammal versenyzem, az idővel. Elsősorban a hosszútávot preferálom, imádom a meditatív egyhangúságát.
    3 kilométernél általában haza akarok menni, aztán valamivel elterelem ezt a gondolatot és hipp-hopp lefut az ember 15-20 kilómétert. Nagyon sok szemetet, stresszt tud kipucolni az agyamból.

  • Említetted, hogy a motorcross veszélyes sport. Volt egy igen nagy motoros baleseted, a fiaid is motoroznak. Én biztosan nagyon félteném a gyermekem. Te hogyan éled meg, mennyire visel meg ha a pályán látod őket?  A motorozás milyen szerepet tölt be az életedben-életekben?

  • A motorozás örök dolog az életemben. Nálunk a családban általában minden férfitagnak volt motorja. Mindig benzinszagban úszott az udvar. És persze ott volt a crosspálya, gyermekkorom füstös bölcsője, ahol hatalmas küzdelmeknek, versenyeknek, de közben hihetetlen és nemzetközi barátságoknak voltam szemtanúja. Egy életre megszerettem az a hangulatot, szerettem volna oda tartozni. Nem mint néző, hanem versenyző. Aztán később ez  sikerült, az érzés nem változott.
    Itt  megemlíteném Vladár Zoltánt, aki pályatulajdonosa és az ő jóvoltából motorozhatunk Monoron, Szelei Ferencet és Szilágyi Lajost ,akiktől az alapokat megtanulhattam. Ezer köszönet jár nekik!
    A fiaim, mondhatni rászülettek a motorra. Babaként sokat voltak a versenyeimen, így majdnem egyértelmű volt, hogy motorozni fognak. Így is lett.
    Rettentő büszke vagyok rájuk, mert ahogy telik az idő egyre jobbak, egyre gyorsabbak és ezzel párhuzamosan az én aggodalmam is egyre nő.
  • Az életedben nagyon fontos a család, a gyermekeid. Tudnál erről beszélni publikus kereteken belül?
  • A legfontosabb. Stabil családi, háttér nélkül szerintem sehol sem lennék. Nálunk ilyen folyamatos „csinálás” van. Nem tudunk a fenekünkön ülni, legalábbis nem sokáig. A fiaim születésével a világ más megvilágításba került. Tudom, hogy közhelyes, de mindent felülírnak az életemben. Édesanyjukkal utunk elvált, és bár az, hogy nem élünk együtt, azért próbálok ott lenni a mindennapjaikban. Apaként, barátként. Együtt motorozunk, futunk, kirándulunk, versenyzünk. Itt azért megjegyezném, hogy egyszer sem kellett nógatnom őket, ha e dolgok bármelyikéről volt-van szó. Jó látni, hogy élvezik ezeket. Fantasztikus srácok…. Az ő boldogságuk, az én büszkeségem. Azt ,hogy ezek működjenek, természetesen szükségem van személyes támogatásra. Kedvesem Andrea, akinek 5 éve nyúzom az idegeit, nagyon kitűnő társ. Mindenben élvezem a támogatását.A fiaimmal is nagyol jól kijön. Racionálisabb, mint én. Hálaistennek!!! Nagyon sokat köszönhetek neki!
  • A szüleid nincsenek már veled. Volt aki segített, terelgetett az utadon?
  • Igen sajnos a szüleim már nem élnek, a Keresztanyám tölti be ezt a szerepet az életemben. Mindenre figyel, ami velem történik. Élő emléke annak az érának, melyben felnőttem és szívesen emlékszem.
    Korábban említettem a bátyám István, aki nagyon jó példaképként van jelen az életemben. Tulajdonképpen folyamatosan egymást motiválva éltük az életünket.
    Szakmailag, emberileg, mindenben. Ha megakadok, őt hívom először, és ez azt hiszem, elmond mindent a kapcsolatunkról.
    És természetesen első unokatestvérem Karcsi, akivel jóformán együtt nőttünk fel.
  • Sokszor fotóztalak már. Többször nyaggattalak, hogy csináljunk egy sorozatot, volt hogy fodrászhoz-sminkeshez is elvittelek :). A művész éned ezt hogy kezeli?
  • Igazából sosem éreztem tehernek vagy valami nem tetsző dolognak ezeket. A zenekari évek alatt már megszoktam a fotózásokat, érdekes világnak tartom. Persze, most nagyon sok önjelölt fotós van, méregdrága gépekkel, szoftverekkel. De aki meg is tudja ragadni egy pillanat, egy arc, egy mozdulat igazi lényegét, na olyan már fényévekkel kevesebb.
    Mostani közös projektünk nagyon izgalmas, ötletes. Ezért egy pillanatig sem haboztam a felkérésnek eleget tenni. Örülök, hogy méltó alanya lehetek ennek dolognak, egy vérprofi munkának. Ez nekem hatalmas megtiszteltetés!

Végszó

A fotózás számomra mindig is a történetmesélésről szólt. Egy vagy több összefüggő fotóval megragadni a pillanatot, gondolkodásra sarkalni, megmutatni az adott személy, hely, vagy tárgy történetét, jelentősebb pillanatait.
Nekem a fotográfia a tudatos képalkotást jelenti. Minden apró részletre odafigyelve, az adott fotót „keretben” elhelyezve, a néző szemét tudatosan vezetve alkotom meg, még az exponáló gomb lenyomása előtt.
Sok múlik azon, hogy mit, és hogyan akarok láttatni. A fotóim attól ilyenek, ahogy egy-egy témához hozzányúlok, ahogy meg akarom mutatni, láttatni akarom azt.
Egy személy fotózása során fotográfusként egy kicsit pszichológus is vagyok, hiszen tudnom kell megnyitni a fényképezőgép előtt álló személyt, hogy a néző ne csak a látható külsőt lássa meg, hanem a modell személyiségét is.
Úgy gondolom mostanra értem meg egy ilyen feladatra, és bízom benne, hogy minden, ami a fotográfiáról, történetmesélésről szól ebben a munkában egyesül.

 

Ennek a riportnak a kerek egésszé alakítása sok időt és szervezést, igényelt.
A fotók elkészítése miatt több helyszínen voltunk. Volt, hogy egy gondosan megtervezett fotózási helyszín az utolsó pillanatban lett lemondva, többször improvizálni kellett mert a körülmények úgy hozták, de szép kihívás volt.
Krisztiánt 20 éve ismerem, de a riport készítése alatt sok olyan dolgot tudtam meg amit eddig még én sem ismertem.
Az egyik legjobb „munka” volt, amit eddig csináltam.

Krisztián köszönöm szépen a lehetőséget, köszönöm, hogy megmutathattam a történeted!

©️ Major Krisztián 2022

 

Minden jog fenntartva! A honlapon szereplő összes kép, grafika, szöveg, hang, videó és animációs adatállomány a szerzői jogi törvény, valamint a szabályozó törvények hatálya alá tartoznak! Tilos ezek másolása, módosítása vagy felhasználása más elektronikus vagy nyomtatott formában Major Krisztián kifejezett hozzájárulása nélkül!
A feltüntetett márkanevek és típusjelzések a bejegyzett tulajdonosaiké, az oldalon kizárólag a könnyebb azonosíthatóság céljából kerültek feltüntetésre!


©️ Major Krisztián